EN CZ Archiv Přihlášení Vstupenky online

SVĚT KNIHY PRAHA 2023 překonal o víkendu návštěvnické hranice

Mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy Praha se vrátil na Výstaviště Praha v Holešovicích 11. až 14. května 2023 a byl výjimečný především z hlediska tématu. Koncept „Autoři bez hranic“ vyzdvihoval všechny autory překračující pomyslné hranice a překonal i své hranice návštěvnosti. Svět knihy Praha během čtyř dnů navštívilo lehce pod 60 tisíc čtenářů. Zahraničními osobnostmi festivalu byli ruský literární provokatér Vladimir Sorokin, ukrajinská literární hvězda Serhij Žadan nebo německý autor krimi Volker Kutscher. Za nejpopulárnější české autory zvolili návštěvníci  spisovatelku Alenu Mornštajnovou, Kateřinu Tučkovou a Michaela Žantovského. Laureáty ceny Jiřího Theinera se stali Íránci a Íránky bojující proti totalitnímu režimu. Své místo na festivalu získal nový projekt Central and East European Book Market, svou popularitu potvrdila sekce určená malým čtenářům Rosteme s knihou a Svět knihy Praha neslevil z podpory Ukrajiny v pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Stovky vystavovatelů našli návštěvníci Světa knihy Praha 2023 ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehrála v areálu Výstaviště ve stanech. 29. ročník se uskuteční 23. – 26. května 2024 a zaměří se na literaturu německojazyčných autorů.


    * FOTOGRAFIE V TISKOVÉ KVALITĚ ze všech programů můžete hned po jejich proběhnutí stáhnout.

    * Prosím, při jejich použití uvádějte kredit: ARCHIV SVĚT KNIHY PRAHA 2023.

    * DALŠÍ PODKLADY najdete na press centru.

SVĚT KNIHY PRAHA 2023 představuje hosty 28. ročníku

Brežná, Aaronovitch, Kutscher, Fulghum, ale i Sorokin a Žadan. Pestrost hostů Světa knihy Praha 2023 nemá hranice. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha i v roce 2023 seznámí tuzemské čtenáře s tvorbou a osobnostmi z různých zemí a regionů. Hlavní pozornost se letos neupírá k jednomu čestnému hostovi, koncept 28. ročníku „Autoři bez hranic“ vyzdvihuje všechny autory překračující pomyslné hranice. Od 11. do 14. května 2023 Svět knihy Praha přivítá mimo jiné zástupce britské fantasy Bena Aaronovitche a Roba Wilkinse, švýcarskou spisovatelku a publicistku se slovenskými kořeny Irenu Brežnou, populární polskou autorku historické beletrie Elżbietu Cherezińskou i amerického filozofa každodenního života Roberta FulghumaProgram Das Buch představí blíže německy píšící autory, jako je talentovaná prozaička Lucy Fricke, český rodák Jan Faktor nebo autoři krimi Volker Kutscher a Joachim B. Schmidt. Festival umožní rovněž setkání s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem a ukrajinskou literární hvězdou Serhijem Žadanem, který navíc odehraje koncert se svou kapelou. 

SVĚT KNIHY PRAHA 2023 zajímá myšlení za knihami

Ocení Íránky a Íránce v jejich boji proti totalitnímu režimu a spolu s ukrajinskou literární hvězdou Serhijem Žadanem se zaměří i na Ukrajinu. Prostor pro myšlenky a podněty k zamyšlení vytváří mezinárodní knižní veletrh a literární festival letos už poosmadvacáté. Veřejnou tribunu autorům usilujícím o nejrůznější druhy svobody poskytne opět programová sekce Literatura jako hlas svobody. Cena Jiřího Theinera, která se v rámci této sekce uděluje, směřuje do Íránu, k tamním spisovatelům a ženám bojujícím v současnosti proti útlaku. Ani Svět knihy Praha 2023 neslevuje z podpory Ukrajiny, cílem festivalu je pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou.

SVĚT KNIHY PRAHA 2023 patří autorům bez hranic

Na Výstaviště Praha v Holešovicích se od 11. do 14. května 2023 vrátí Svět knihy Praha. 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu bude z hlediska tématu výjimečný. Koncept „Autoři bez hranic“ reaguje na současnou dobu, v níž jsou hranice – nejen ty fyzické, ale i kulturní, sociální, sexuální, žánrové či politické – čím dál méně zřetelné. V roce 2023 tedy není čestným hostem žádná konkrétní země, ale literáti, kteří pomyslné hranice překračují. Novinkou bude kampaň „Podporuj svého knihkupce“, jejímž prostřednictvím organizátoři chtějí upozornit na těžkou situaci nezávislých knihkupců. V rámci veletrhu se také poprvé uskuteční dvoudenní Central and East European Book Market určený pro odbornou veřejnost. Stovky vystavovatelů najdou návštěvníci Světa knihy Praha 2023 ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehraje v areálu Výstaviště ve stanech. 

SVĚT KNIHY PRAHA 2022 ohlédnutí za tím nejzajímavějším

Stáhněte si Sborník a přečtěte si o tom nejzajímavějším, co se na 27. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2022 událo.

SVĚT KNIHY PRAHA 2022 hlásí rekordní návštěvnost

Tisková zpráva o průběhu 27. mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu SVĚT KNIHY PRAHA 2022.

14. června 2022

Mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy Praha, který letos poprvé probíhal pod širým nebem, přivítal druhý červnový víkend veletržními branami rekordních 54 tisíc návštěvníků. Překonal rok 2019, kdy přišlo přibližně 50 tisíc čtenářů. Na 27. ročníku vzbudili pozornost především autoři čestného hosta Itálie, například vynikající vypravěčka Donatella Di Pietrantonio či autorka silných příběhů Viola Ardone, stánek Ukrajiny, na kterém předčítala knihy dětem manželka ukrajinského velvyslance Olga Perebyjnisová, a sekce Literatura jako hlas svobody. Na festivalu nechyběly  debaty významných světových a českých spisovatelů o tématech jako svoboda slova, globalizace, historie nebo budoucnost. Svět knihy Praha 2022 tak dostál svého motta převzatého od významného italského myslitele Umberta Eca: „Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“

Více informací se dozvíte v TISKOVÉ ZPRÁVĚ níže.

FOTOGRAFIE V TISKOVÉ KVALITĚ ze všech programů můžete stáhnout zde:
        * Adresa: mega.nz 
        * Login: svetknihy2022@gmail.com
        * Heslo: umbertoeco

Prosím, při jejich užití uvádějte kredit: archiv SVĚT KNIHY PRAHA 2022

DALŠÍ POKLADY najdete v press centru

V případě zájmu o rozhovor s ředitelem festivalu Radovanem Auerem či dramaturgem Guillaumem Bassetem nás prosím neváhejte kontaktovat.

SVĚT KNIHY PRAHA 2022 navštíví hvězdy literárního světa, některé jako „hlas svobody“

Světlana Alexijevičová, Ljudmila Ulická, Lukas Bärfuss i Etgar Keret.

10. května 2022

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha oznamuje jména dalších spisovatelských hvězd, které s potěšením přivítá na 27. ročníku. Sekce Literatura jako hlas svobody, jež poskytuje veřejnou tribunu autorům bojujícím za svobodu, uvede dvě autorky světového věhlasu: běloruskou laureátku Nobelovy ceny za literaturu Světlanu Alexijevičovou a jednu z nejvýznamnějších zástupkyň ruských opozičních intelektuálů Ljudmilu Ulickou. K hlasům svobody patří rozhodně i další z vážených hostů, lidskoprávní aktivista Nathan Law z Hongkongu.

Svět knihy Praha propojuje celou plejádu hostů z různých koutů světa. Čtenáři se tak mohou těšit i na setkání s oceňovaným švýcarským romanopiscem Lukasem Bärfussem či mistrem krátkých textů izraelským autorem Etgarem Keretem. Velkou přízeň i u českých čtenářů si už získaly kanadská „královna thrillerů ze sousedství“ Shari Lapena, britská kritiky i čtenáři oblíbená autorka Naomi Woodová i Francouzka s marockými kořeny a nebývalým literárním talentem Leïla Slimani. Zvláštní pozornost se 27. ročník, vedle již oznámeného čestného hosta, jímž je letos Itálie, rozhodl věnovat ukrajinské tvorbě pro dospělé i dětské čtenáře. Milovníkům literatury se Svět knihy Praha otevře na Výstavišti Praha v Holešovicích od 9. do 12. června.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Fotografie, festivalový katalog, přehled zahraničních hostů a další poklady najdete v press centru

Novinářské akreditace: Vstup do areálu veletrhu je volný, ale bez novinářské akreditace nebudete vpuštěni do výstavních hal ani programových sálů. Akreditace předem není nutná, probíhá v tiskovém středisku v areálu veletrhu.

SVĚT KNIHY PRAHA 2022 přinese literaturu i atmosféru Itálie

Své knihy představí Donatella Di Pietrantonio, Viola Ardone, Luigi Zoja či Donato Carrisi

6. dubna 2022

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha se ve 27. ročníku částečně přenese do Itálie. Zemi s hluboce zakořeněnou kulturní tradicí festival uvítá jako čestného hosta. Holešovické Výstaviště Praha ožije rušnou a vřelou atmosférou italského náměstí i díky žánrově pestrému programu. Čeští čtenáři se setkají jak se spisovateli, jejichž knihy už znají z překladů, tak s autory chystaných překladových novinek.

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Fotografie a další podklady naleznete v press centru.

SVĚT KNIHY PRAHA 2022 se zaměří na poslání žít pro knihy

Ukáže bohatství Itálie, dá prostor Literatuře jako hlasu svobody a osloví malé čtenáře

21. ledna 2022

Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“ Tento citát z díla Umberta Eca si organizátoři vybrali za motto pro nadcházející 27. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha. Slova významného autora zároveň vyjadřují dlouhodobé poslání akce.

Více informací najdete ve finální tiskové zprávě.

Grafické podklady najdete na press centru zde: https://drive.google.com/drive/folders/16ufKtqa0dyriYxZAluC8Zuv9q0vl7s3L?usp=sharing

SVĚT KNIHY PRAHA 2022 zaplní 416 vystavovatelů a 746 účinkujících ze 33 zemí

Hlavní slovo má Itálie, pozornost je věnována Ukrajině

7. června 2022

Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2022 otevře všem milovníkům literatury své brány od 9. do 12. června. Během 27. ročníku přivítá na Výstavišti Praha v Holešovicích 416 vystavovatelů a 746 účinkujících ze 33 zemí a regionů. Jako čestný host se prezentuje kulturně bohatá Itálie. Literární mistrovství této země zastoupí například vynikající vypravěčka Donatella Di Pietrantonio či autorka silných příběhů Viola Ardone. V sekci Literatura jako hlas svobody vystoupí kromě jiných aktivista z Hongkongu nominovaný na Nobelovu cenu míru Nathan Law . Dorazí také mistr povídky, izraelský autor Etgar Keret či autorka bestsellerových thrillerů Shari Lapena. Dětské čtenářství podpoří inspirativní nabídka pavilonu Rosteme s knihou. Samostatný veletržní stánek se organizátoři Světa knihy Praha 2022 rozhodli vyhradit Ukrajině. Svět knihy Praha 2022 provází motto převzaté od významného italského myslitele Umberta Eca. Jeho slova vyjadřují ideu nejen 27. ročníku: „Žijeme pro knihy a je to sladké poslání ve světě upadajícím a zmítaném nepořádkem.“

Více informací najdete v tiskové zprávě.

Svět knihy v médiích

Evidence jednotlivých ročníků Svět knihy Praha konaných v letech 2017 - 2022

Jako cenný zdroj informací o programu, dramaturgii a průběhu posledních ročníků literárního festivalu a knižního veletrhu Svět knihy Praha si stáhněte pdf programů, finální sborníky či tiskové zprávy.