EN CZ Archive Sign in Tickets online

Book World Pilsen 2023

4. ročník knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň

DEPO2015 Plzeň | 22. - 23. září 2023, 8:45 – 19:00

Zhruba pět desítek vystavujících nakladatelství představilo svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly. Program festivalu byl namíchán tak, aby zaujal jak mainstreamové čtenáře, tak veřejnost či malé čtenáře s učiteli nebo rodiči. Letošní dramaturgie se zaměřila mimo jiné na téma "Autoři bez hranic", jež jsou překračovány fyzicky i mentálně. Premiérová Galerie novinek poskytla návštěvníkům širší přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh.

Pořadatel: Svět knihy, s.r.o., společnost Svazu českých knihkupců a nakladatelů

Finanční podpora: město Plzeň, ÚM0 Plzeň 3, Státní fond kultury

Partneři: Český rozhlas, Plzeňský deník, Echo, A2, Radio 1, Knižní novinky, Magnesia, Národní knihovna ČR, Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje, Knihovna města Plzně, Moravská zemská knihovna, Polský institut v Praze.

Fotogalerie Svět knihy dětem Plzeň 2023.

Programme

Dvoudenní festivalový program obsáhl na více než sedmdesát pořadů – diskuzí, křtů nových knih, scénických čtení, debat, výstav, autogramiád určených pro dospělé, děti i mládež. Žánrové zaměření zahrnuje beletrii, poezii, sci-fi a fantasy, komiksy, detektivky, hry či společenskovědní literaturu, veletržní areál bude také vyzdoben několika tematickými výstavami.

Páteční dopoledne bylo zaměřeno především na školní kolektivy, loňský koncept “Svět knihy dětem”, jehož hlavním záměrem je formou zábavných i poučných pořadů a aktivit oslovit školní mládež různého věku, učitele a rodiče. Projekt byl opět propojen s kampaní Rosteme s knihou, kterou společnost Svět knihy organizuje již od roku 2005. Podařilo se nám ve spolupráci s některými nakladateli pozvat zvučná jména dětské literatury – jmenujme například Marku Míkovou, Olgu Stehlíkovou, Galinu Miklínovou, Víta Martina Matějku nebo Báru Dočkalovou. Pořádány byly rozličné workshopy a návštěvníci měli také možnost si zahrát interaktivní hru Playing Kafka. Menší i větší fanoušky deskových her potěšila Deskoherna Albi.

Festivalový program zahrnoval i několik křtů titulů, jež měly v Plzni velkou premiéru. Například je to první román Niny Špitálníkové Severka či kniha vycházející z nesmírně populárních přednášek plzeňských kriminalistů Skutečné zločiny na Plzeňsku. Autor ji osobně přijel představit. Z dalších spisovatelů do Plzně dorazila Kateřina Tučková s románem Bílá Voda, reportéři ČT Jakub Szantó a Martin Jonáš pohovořili o knize Putinova válka. Silná byla i sekce sci-fi a fantasy, v rámci které se představila tvorba například Ondřeje Neffa, Karla Jerie nebo Františka Kotlety a řady dalších autorů žánru. Zajímavá byla rovněž debata o Kunderovi, kterou připravil Tomáš Kubíček.

Motto „Autoři bez hranic“ se svými obsahem prolíná do plzeňského programu především zaměřením na Ukrajinu, ale veletrh navštívil i vzácný host, který pomáhá šířit českou literaturu za hranice, v tomto případě opravdu daleké. Až z Jižní Koreje dorazil bohemista Kyuchin Kim, jenž do korejštiny převedl desítky českých autorů. Převzal si Cenu Jiřího Theinera za popularizaci české literatury v zahraničí. Toto ocenění měl obdržet již v roce 2020, ale kvůli pandemii si pro cenu přijíždí až nyní. Cenu mu předá ministr kultury ČR Martin Baxa.

A organizátoři akce nezapomněli ani na ukrajinské dětské i dospělé čtenáře. Na veletrhu byl stánek s nejnovějšími knihami v ukrajinštině a jazykovými učebnicemi, jež si bylo možné zakoupit. Zároveň se uskutečnilo několik zajímavých setkání se současnou literární tvorbou Ukrajiny, například se spisovatelkou Karinou Armlos či se Salome Engibaryan, která s dětmi vyrobila papírového buldočka, a řeč byla rovněž o (nejen) válečné literární reportáži.

Podívejte se na kompletní program online